ЖУРИ 2024

Д-р Бурак Онур Ердем е главен диригент на Турския държавен хор. Започва своето образование в Немското училище в Истанбул, а по-късно завършва и във факултета по политически науки и международни отношения в Boğaziçi University’s с Наградата на ректора. Има магистратура по Теория на музиката и докторантура по дирижиране от ITU Centre for Advanced Studies in Music. Учи хармония при Майкъл Елисън, ренесансов и бароков стил при Пол Уайтхед и пеене при Лин Трепел. След завършването си учи при проф. Йоханес Принц в Kunstuniversität Graz. Посещава майсторски класове на световнопризнати диригенти като Мария Гуинанд, Георг Грюн, Фридер Берниус, Майкъл Гол, Денес Сабо, Фолкер Хемпфлинг и Андерс Еби.

Забележителни постижения от ранната кариера на д-р Ердем са победите му на конкурсите Jugend Musiziert (букв. „Младежите музицират“) в Кайро, Атина, Рим и Нюрнберг. Със своя хор „Резонанс“ печели награди на престижни конкурси във Корк, Арецо, Варна и Марктобердорф. Дирижира концерти в Германия, Нидерландия, Италия, Португалия, Унгария, Естония, България и Гърция.

Като диригент на Турския държавен хор, участва на множество премиери по света и записва много нови хорови композиции. Съосновател е на Майсторския клас по хорово дирижиране „Уолтър Щраус“ в Анкара.

Основател и президент е на Асоциацията по хорова култура в Турция. Домакин е на Генералната асемблея и конференция на Европейската хорова асоциация в Кападокия. Основава Турския национален младежки хор. Организира ежегодните Хорови маратони и е инициатор на Турската библиотека за хорова музика.

Фестивален директор е на Световния симпозиум за хорова музика през 2023 г. в Истанбул и по настоящем е вицепрезидент на Европейската хорова асоциация и Международната федерация за хорова музика. Канен е за жури на престижни хорови конкурси в Германия, Япония. Следващите му ангажименти са на на Националния хоров конкурс в Сингапур, Хоровия фестивал в Барселона и Вокалната седмица в Австрия, “Europa Cantat” в Талин и Любляна, както и фестивала “Leading Voices” в Утрехт.

Проф. Сесилия Райдингер е водеща фигура в шведския музикален живот. От 2008 г. е диригент и артистичен директор на мъжкия хор „Орфей Дренгар“, с който участва на много международни конкурси и осъществява записи.

Между 1988 г. и 2009 г. Райдингер е диригент на Смесен хор Allmänna Sången. С него печели много международни хорови конкурси, Състезанието за Голямата награда на Европа за хорово пеене през 2005 г. във Варна, България и значимо се представя на Нобеловата вечеря през декември същата година.

Между 1994 и 1998 г. Райдингер е главен диригент на Опера „Вермланд“. Редовен член на жури е на различни хорови конкурси по света, както и президент на Международния конкурс за хорови диригенти „Ерик Ериксон“ през октомври 2021 г. Преподавател е на международни майсторски класове по хорово дирижиране, включително и сесии с професор Ерик Ериксон на Международния хоров фестивал в Лунд, Швеция през 2006 г. През лятото на 2024 г. Райдингер е диригент на Световния младежки хор по време на концертите на фестивала „Harbour Voices“ в Сейнт Джонс, Нюфаундленд и Лабрадор, Канада.

Професор е по хорово дирижиране в Кралския колеж за музика в Стокхолм, а между 2012 и 2019 г. е зам.-ректор в същия университет. През 2005 г. получава медал “Litteris et Artibus” от крал Карл XVI Густаф за приноса ѝ към шведския музикален живот. Носи титлата „Хоров диригент на годината“ в Швеция за 2009 г. Райдингер е член на Кралската академия за музика в Швеция.

Фридер Берниус е известен по целия свят със своето творчество и е често търсен международен гост-диригент и преподавател. Той е артистичен дириктор на Камерния хор, Бароковия оркестър, Църковната капела и Класическата филхармония в Щутгарт. Началото на своята кариера Берниус поставя със създаването на Камерния хор в Щутгарт през 1968 г, който бързо се превръща в един от водещите камерни ансамбли.

Създаването на Бароковия оркестър и Класическата филхармония в Щутгарт през 1991 г. са доказателство за стилистичнито разнообразие в работата на Фридер Берниус. Докато Бароковия оркестър изпълнява музика предимно от XVIII век със старинни инструменти, Класическата филхармония изпълнява произведения от XIX до XXI век със съвременна инструментация, а Църковния хор в Щутгарт, основан през 2006 г., се концентрира върху музиката на XIX век.

Фридер Берниус участва в концерти на различни международни фестивали, неколкократно ръководи Световния младежки хор и е гост на четири издания на Световния симпозиум за хорова музика. Гост-диригент на Лондонския филхармоничен оркестър, Немската камерна филхармония в Бремен и Камерния оркестър в Щутгарт, а от 1999 г. поддържа връзка с Streicherakademie Bozen. Между 2000 и 2004 г. участва в Ruhr Trienniale, редовно работи с Вокален ансамбъл “SWR” и от 1998 г. е почетен професор в Музикалния университет в Манхайм.

Берниус има над 120 записа и 50 международни диска. По повод годишнината смъртта  на Менделсон през 2009 г., Берниус завършва изданието „Sacred Works“. Удостоен е с медал „Бах“ в Лайпциг.

Композитор, диригент и виолист. Лоренцо Донати завършва музикалното си образование в Арецо, Флоренция, в Музикалното училище „Фиесоле“, в Академия “Chigiana di Siena” и Accademia di Francia. Учи композиция при Паскал Дусапин, Енио Мориконе, Росарио Мириглиано, Романо Пецати, Камило Тони и Ацио Корги и дирижиране Риналдо Алесандрини, Рене Клемнчик, Отавио Дантоне, Диего Фасолис, Роберто Габиани, Гари Граден, Карл Хогсет и Петер Нойман.

Работи с хорове и организации като “Grex Vocalis” в Осло, Филипинските мадригални певци, Камерен хор “St. Jacobs” и организации като “Maggio Musicale Fiorentino” и Международния фестивал “Фано“. Дирижира значими хорови проекти като: ЕвроХор (2016, 2017 г.), Турския държавен хор и Словенския филхармоничен хор. Работи с известни оркестри и с музиканти като Кристиян Ярви, Тигран Мансуриан, Рикардо Мути, Филип Глас, Салваторе Шиарино.

Ръкодовител е на Insieme Vocale Vox Cordis (от 1997 г.), UT Insieme Vocale-Consonante (от 2014 г.), Младежкия хор на Италия (2011-2015 г.), Вокален ансамбъл “Hesperimenta” (1996-2011 г.), диригент на професионалния хор Coro della Cattedrale di Siena Guido Chigi Saracini. Печели първи и специални награди в много нациоанални и международни конкурси като тези в Арецо, Кантонигрос, Гориция, Монтрьо, Сенлис, Тур, и други. През 2016 г., заедно с ансамбъл “UT”, печели Голямата награда на Европа за хорово пеене във Варна, България.

Носител е и на множество първи награди от различни международни конкурси за композиране. Професор е в Консерваторията „Benedetto Marcello“ във Венеция, преподавател в Лятна академия “Chigiana” и в Италианската хорова академия. Води семинари и курсове на различни международни майсторски класове и фестивали. Редовно е канен за член на журито на най-значимите международни конкурси за хорово пеене и композиция.

Стивън Лейтън е носител на Орден на Британската империя за приноса му към класическата музика и е един от най-търсените съвременни диригенти. Често описван като водещо лице в хоровата музика по света. Освен главен диригент на Словенския филхармоничен хор от сезон 2024-2025 г., Лейтън е основател и директор на „Polyphony“, както и директор на “Holst Singers”. Бил е музикален директор в Тринити колидж в Кеймбридж, главен диригент на Нидерландския камерен хор, главен гост-диригент на Датския национален вокален ансамбъл, артистичен директор и главен диригент на Лондонския камерен оркестър „Sinfonia” и музикален директор на Църква „Темпъл“ в Лондон.

Лейтън редовно е канен да работи със световноизвестни хорове и оркестри и композитори. Много от записите му носят награди или номинации за всички главни международни награди. Работи с композитори като Арво Перт, Сър Джон Тавенер и Сър Карл Дженкинс; от Балтийските страни – Ерикс Ешенвалдс, Угис Праулинш и Вельо Тормис; и в Америка – Мортен Лауридсен и Ерик Уитакър, с чиято музика Лейтън прави два записа с номинация за „Грами“. Има още две награди „Грамофон“ (и цели десет номинации), пет номинации „Грами“, френската “Diapason d’Or de l’Année”, немската награда “Echo Klassik”, испанската “CD compact” и австралийската „Запис на годината“.

Печели наградата на музикалното списание на BBC “Най-добър запис на Месия от Хендел“ с камерен оркестър „Бритън Синфония“, „Страстите на Св. Йоан“, Коледна оратория и Меса в си минор на Бах с оркестър „Просвещение“ (“Age of Enlightenment”). Записите на Лейтън винаги са иновативни и създават нова представа за звука на английската хорова музикa.

Славил Димитров е роден през 1972 г. От дете учи пиано и пее в хор „Бодра песен“ в Шумен, а в гимназиална възраст започва да учи и композиция при акад. Александър Райчев и проф. Георгий Успенский в Одеса. Завършва НМА „Проф. П. Владигеров” със специалности – “Хорово дирижиране” и „Оперно-симфонично дирижиране”. Като студент работи в Хора на софийските момчета и Академичния хор „А. Манолов“.

Още преди дипломирането си, започва работа в Държавна филхармония Шумен. През 2006 г. създава хор „Симеонис“. От 2007 до 2009 г. е Хоров директор в Софийска опера и балет, след което е Главен диригент Оперна дейност към ОФД Русе, където ръководи и хор „Дунавски звуци“.

През 2012 г. е Хоров директор в Операта в Измир, Турция, а от 2013 е диригент и на оркестъра. В Измир създава първата в Република Турция специалност „Хорово дирижиране“. От 2015 до 2022 г., е диригент на Националния филхармоничен хор при Софийска филхармония, където създава и Детския филхармоничен хор. Диригент е на симфоничните и хорови състави при НМУ „Любомир Пипков“ и на Хора при Храм „Св. София“, в столицата.

Автор е на инструментална, хорова, кантатно-ораториална и оперна музика. Идеолог и Генерален директор на „Детският хор на България“. Член е на Съюза на българските композитори. От 2018 г. е Председател на Българския хоров съюз.

Дарина Кроснева завършва Държавна музикална академия ’’Проф. Панчо Владигеров’’ София, със специалност хорово дирижиране. В продължение на 44 години е диригент на Хора на Варненските момчета и младежи към Хорова школа „Проф. Марин Чонев“ – Община Варна. Със състава осъществява редица значими концертни изяви, отличен e с призови награди от национални и международни хорови фестивали и конкурси в България и Европа. Концертира с голям успех из цяла Европа и Америка.

Носител е на престижни награди, почетни дипломи и отличия от международни и национални хорови конкурси и фестивали. Носител е на Специална награда и Първа награда – Монтрьо, Швейцария. Има осъществени записи с хора в Белгийското Национално радио, Радио „Шабле“- Швейцария, Българско Национално радио и радио Варна. В периода от 1981-1985 год. е Главен диригент на Женския хор на медицинските работници – гр. Варна.

Носител е на „Сребърна Лира“, „Златна Лира“ и „Кристално огърлие“ от Съюза на музикалните и танцови дейци за високи художествени постижения и дългогодишна творческа дейност;  Носител е на награда „Златен век“ на Министерството на Културата и Почетна Грамота за цялостен принос в развитието на хоровото изкуство и българската култура.

Многократно е член на жури в международни конкурси. Дългогодишен член на Организационния комитет на МХК „Проф. Г. Димитров‘‘. Председател е на Диригентски колегиум – гр. Варна при БХС.