ЖУРИ 2025

Рагнар Размусен е хоров диригент, композитор и университетски професор към Факултета по музика на Норвежкия университет по наука и технология в Трондхайм. В момента е диригент и артистичен директор на вокален ансамбъл „Nidaros Vokal” и Международния камерен хор „Utopia & Reality”. Бивш диригент на Националния младежки хор на Норвегия и Световния младежки хор, “Vokal Nord”, камерен хор към симфоничен оркестър “Stavanger” и вокален ансамбъл “Kilden” в Кристиансанд. Между 2007 и 2008 г. е гост-професор в Люблянския университет. Редовно изнася лекции на музикални академии, семинари за хорове и хорови диригенти, журира на хорови конкурси и е канен за гост-диригент на професионални хорове.
Работил е с “BBC Singers”, Държавния хор на Латвия, Националния мъжки хор на Естония, Турския държавен хор, Словенските филхармоничен оркестър и хор, Словенски симфоничен оркестър “The RTV”, Оркестър “Ulster” (Великобритания), Concerto Farinelli (Германия), Арктичния симфоничен оркестър, Симфонияния оркестър на Трондхайм, Симфоничния оркестър на Кристиансанд и много други.
През сезон 2023-2024 концертира в Свалбард (Норвегия), Джакарта (Индонезия), Истанбул и Анкара (Турция), Познан (Полша), Превеза (Гърция), Барселона (Испания), Дери (Северна Ирландия), Арецо и Сиена (Италия), Любляна (Словения), Копенхаген (Дания), Хонг Конг, Лондон (Великобритания), както и през много други концертни зали из Норвегия.
След завършването си като хоров диригент, Дарио Табиа учи с Фоско Корти и участва в събития, организирани от различни музикални институции в Белгия, Франция, Германия, Израел, Нидерландия, Полша, Испания, Тунизия и Унгария. Диригент е на Туринския симфоничен хор “RAI”, а през 1994 г. основава вокален ансамбъл „Daltrocanto”, с които участва в някои от най-престижните фестивали за старинна музика. През 2008 г. основава Камерния хор на Торино и продължава да го ръководи и днес. Дирижира Италианския младежки хор, с който печели 2 първи награди и специална награда на Florilège Vocal в Тур, Франция през 2014 г. Редовно води мастъркласове по хорово дирижиране и е канен за член на жури в различни международни хорови конкурси. С Камерния хор на Торино печели национални и международни конкурси, а през 2023 г. Голямата награда в Арецо. С известни звукозаписни компании записва Opus 111, Nuova Era, Stradivarius, Arts, Symphonia и Bongiovanni. Тези записи му носят значително признание от международните медии и множество награди. През 2006 г. редактира книгата по хорово дирижиране на Фоско Корти “Il respiro è già canto”, издадена от Фениарко, а следващата година основава училище за хорови диригенти със същото име, където предподава хорово дирижиране. В училището се възпитават над 160 италиански диригенти. Автор на книгата „Хоровият диригент“, изд. Фениарко. Преподавал по хорова музика в Туринската консерватория „Джузепе Верди“.


Урша Ла завършва образованието си в Музикалната академия в Любляна и в Университета на Тромсьо, Норвегия. Като диригент и артистичен директор на Младежки смесен хор “Veter”, Академичен хор „Тоне Томшич“ към Унивеситета на Любляна и Камерния хор на националното радио, тя участва в множество концерти и печели първи награди, златни плакети, специални и диригентски награди на национални и престижи международни хорови конкурси. През 2008 г. печели Голямата награда на Европа в Дебрецен. През 2008 г. Урша получава най-високо отличие за културни постижения от общината в Любляна, а през 2009 г. Награда на Публичния фонд на Република Словения за културна дейност.
От 2009 г. Урша Ла живее в Норвегия. Между 2010 и 2025 г. преподава хорово дирижиране в Арктическия университет на Норвегия в Тромсьо и в Норвежкия университет по наука и технология в Трондхайм. Ръководител и диригент на множество хорове, както и хормайстор на Арктическия филхармоничен оркестър и Кристиансандския симфоничен оркестър. По настоящем е хормайстор и диригент на хора към Трондхаймските симфоничен оркестър и опера, както и на детския хор в Операта.
Лектор е на образователни семинари по хорово дирижане, ментор на международни мастъркласове, член на жури на международни хорови конкурси, гост диригент на професионални хорове и изявени ансамбли, както и артистичен директор на Международния камерен хор „Utopia & Reality”.
Яна Делирадева е хоров диригент, музикален педагог и преподавател по хорово дирижиране в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Тя е диригент на хор „Детска китка“ – един от водещите детско-юношески ансамбли в България. Работи активно по привличане и развитие на нови публики в сътрудничество с творци от различни сфери. Призната е за подкрепата си към млади диригенти и въвеждането на двигателни практики и методи в репетиционния процес.
Лектор е на диригентски уъркшоп на Международния младежки хоров фестивал Let the Future Sing в Стокхолм, Швеция (2015); хорови ателиета на Международния хоров фестивал „Черноморски звуци“, Балчик (2023); хоровия фестивал “Singing Bridges” в Нови Сад, Сърбия (2024) и на Детско-юношеските хорови празници „Добри Войников“, Шумен (2025).
Двукратен носител на награда за диригентско майсторство „Проф. Венета Вичева”, носител на наградата за диригентско майсторство от конкурса Vox Lucensis (Лука, Италия), за най-добър диригент от фестивала „Черноморски звуци” в Балчик. Била е член на УС на Български хоров съюз за два мандата от 2011 до 2018 г. Канена е като член на жури на български и чуждестранни хорови фестивали и конкурси.


Галина Станишева е хоров диригент с дългогодишен принос към българската музикална култура. Завършва с отличие Националното училище по изкуства „Добри Христов“ в град Варна, след което продължава образованието си в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, където придобива магистърска степен по музикална педагогика. Учи хорово дирижиране при доц. Крикор Четинян и вокална техника – при проф. Валентина Александрова, със специализация в областта на класическото пеене.
Музикалната ѝ кариера започва през 1993 г. в ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна. От 2002 г. тя е неразделна част от екипа на Варненската детско-юношеска опера и Детски хор „Добри Христов“, където работи като вокален педагог и преподавател по солфеж. През 2014 г. поема диригентската роля на детския състав към хора, а от 2016 г. е и диригент на концертния състав на Детски хор „Добри Христов“. Под нейно ръководство хорът участва в престижни международни фестивали и конкурси, завоювайки четири първи награди в Москва, Виена и Охрид, както и редица други отличия.
Освен това, Станишева активно организира творчески проекти с хорове и оркестри от страната и чужбина. Сред значимите ѝ артистични партньорства е сътрудничеството с Камерен ансамбъл „Симфониета“ с диригент проф. Милко Коларов, с който хорът участва в Международния музикален фестивал „Варненско лято“. За висок професионализъм е отличена с „Учител на годината“ на Общински детски комплекс – Варна (2013), Сребърна лира (2018) и Златна лира (2023) на Съюза на българските музикални и танцови дейци за принос към музикалното изкуство и Награда „Варна“ – Учител на годината (2022).