УЧАСТНИЦИ 2024

Академичен хор „Тоне Томшич“ от Люблянския университет

От 1926 г. Академичен хор „Тоне Томшич“ към Люблянския университет е ключов разпространител на словенското хорово пеене. Най-високите международни отличия на хора са Голямата награда на Европа за хорово пеене в Арецо през 2002 г. под диригентството на Стоян Курет и в Дебрецен през 2008 г. под диригетството на Урша Ла. Хорът се представя успешно и в последните години, печелейки награди в Римини, Вик, Гориция, Марибор и Шпитал. От октомври 2021 г. ръководител на хора е Рахела Дурич Барич, с която хорът печели златен плакет на Словенския национален хоров конкурс през 2022 г. През 2023 г. хорът изпълнява „Кармина Бурана“ от Карл Орф с аранжимент на Райнхард Сумерер и се представя успешно на Международния конкурс за хорово пеене в Шпитал, Австрия. Хорът печели първа награда в категория „Народна песен“, втора награда в категория „Артистична песен“ и специална награда за изпълнение на съвременна композиция.

Рахела Дурич Барич е родена в Марибор, Словения. След завършването на образованието си  с цигулка, тя решава да учи хорово и оркестрово дирижиране с проф. Йоханес Принц и проф. Волфганг Дурнер в Университета за музикално и сценично изкуство в Грац, Австрия. Завършва магистърската си степен през 2013 г. През 2015 г. получава Награда „Ноел Минет“ за „Обещаващ млад диригент“ от Международния конкурс за млади диригенти в Торино. От 2016 г. работи като асистент професор по хорово дирижиране в Университета за музикално и сценично изкуство в Грац. На Международния конкурс за хорови диригенти в Копер, Словения през 2019 г. печели първа награда, наградата на публиката и награда за най-добър диригент. От октомври 2021 г. поема известния Академичен хор „Тоне Томшич“ в Любляна, с който през 2023 г. печели първа, втора и специална награда за най-добро изпълнение на съвременна композиция на Международния конкурс в Шпитал, Австрия. Води множество курсове и семинари по пеене в хорови училища в Австрия, Словения и Италия.

Хор „Имусикапела“

„Имусикапела“ е църковен хор към Our Lady of the Pillar Parish and St. Peregrine Chapel в Имус, Филипините. Основател и диригент на хора е Тристан Калистон Игнасио. Като един от най-изявените филипински състави „Имусикапела“ поддържа високо артистично ниво на международната хорова сцена.

През последните 22 години, „Имусикапела“ прави 12 международни обиколки в Европа, Азия и Северна Америка. Хорът участва и печели награди в международни хорови конкурси във Варна, България; Тур, Франция; Дебрецен, Унгария; Арецо и Гориция, Италия; Монтрьо и Ньошател, Швейцария; Марктобердорф, Линденхолцхаусен и Майнхаусен, Германия; Шпитал и Баден, Австрия; Сопот, Полша; Торевиеха, Испания; Бусан, Южна Корея; Такаразука, Япония; Сан Луис Обиспо, Калифорния, САЩ. Хорът е и шесткратен носител на наградата „Ани нг Дангал“, която се връчва от Филипинската национална комисия за култура и изкуство.

Тристан Игнасио е основател и диригент на хор „Имусикапела“. Завършва бакалавърска специалност „Наука на туризма“ в Университета в Санто Томас. Печели награда от провинция Кавите на името на Емилио Агиналдо, както и награда „Хосе Тагле“ от град Имус за постиженията си в хоровата музика. Носител на награда „Ани нг Дангал“ от 2012 и 2019 г. Носител е и на следните награди:

– Награда „Андреа Георги“ за най-добър диригент – Гориция, Италия (2018 г.)
– Награда „Джузепе Радоле“, награда на диригента за най-добра интерпретация на църковна полифонична композиция – Гориция, Италия (2018 г.)
– Специална награда за отлично дирижиране – Дебрецен, Унгария (2018 г.)
– Награда „Гюнтер Митенграднегер“ – награда на диригента за най-добра интерпретация на съвременна хорова композиция – Шпитал, Австрия (2015 г.)
– Награда за най-добър диригент и изключително артистично изпълнение в Линденхолцхаусен, Германия (2011 г.)
– Награда „Вива Мария Щрекер Делен“ за най-добър диригент и интерпретация на съвременна хорова композиция в Марткобердорф, Германия (2007 г.)

Академичен хор „Ангел Манолов“

Академичен хор „Ангел Манолов“ при НСД – София е основан през 1933г. от маестро Ангел Манолов. От 1993 г. хорът приема името на своя основател, а от 1998 г. до днес негов диригент е Маестра Дарена Попова. Хорът е лауреат и носител на множество първи награди и златни медали от престижни наши и международни хорови конкурси и фестивали: Ланголен /Великобритания/, Кантонигрос, Торевиеха /Испания/, Коимбра, Фреамунде /Португалия/, Алборг /Дания/, Брук Ан Дер Мур, Виена /Австрия/, Ньошател, Монтрьо /Швейцария/, Трнава /Словакия/, Хелзинборг /Швеция/, Гориция, Арецо, Рим /Италия/, Велдховен /Холандия/, Масмехелен /Белгия/, Прованс, Париж, Ница, Лион /Франция/, Познан, Вроцлав, Бялисток /Полша/, Милтенберг, Берлин /Германия/, Анталия, Истанбул /Турция/, Кито и Гуякил /Еквадор/, Дюреш И Тирана /Албания/, Никозия, Ларнака, Пафос /Кипър/, Паралия, Атина, Солун /Гърция/, Яш, Букурещ /Румъния/, Неготин, Крагуевац, Белград /Сърбия/, Тбилиси /Грузия/, Ереван /Армения/, Касълбар /Ирландия/  Будапеща /Унгария/, Москва /Русия/, България.

Академичен хор „Ангел Манолов“ е носител на всички високи отличия в областта на музикалното изкуство: “Златна лира” и “Кристално огърлие” от БСМТД; Плакет от Министерство на културата; Плакет от БХС; Плакет от СБК и Плакет „Св. св. Кирил и Методий“ от Президента на Република България и др.

Дарена Попова завършва Държавната музикална академия в София през 1984 г., със специалност хорово дирижиране в класа на проф. Васил Арнаудов. От 1983г. е главен диригент на градския хор при читалище „Постоянство“ – гр. Лом и хормайстор на ломската оперета. От 1986г. е гл. диригент на Смесен хор „Струма“ гр. Перник, а от 1988г. е диригент и на камерен хор “Kolegium Kantikum” – гр. Перник. 1996 – 1998г. е диригент на Детски хор при Национален дворец на децата – София. От 1998 г. Дарена Попова е диригент и главен художествен ръководител на Академичен хор „Ангел Манолов” при НСД – София. От 2005 г. е диригент на ФФ „Чемерика”, а от 2017 г. е диригент на ФВФ „Дилмана” при НСД – София.

Член е на (Europa Cantat). Няколко пъти получава награда за “най-добър диригент”- две награди “best conductor prize “josé hódar” в Торевиеха, Испания през 2005 г. и 2009 г., Фреамунде, Португалия (2010) , награда „Маестро” – Хисаря, България (2015). Дарена Попова е носител на златна значка “Мати Болгария“. През 2018 г. получава Национален приз „Носителите на просвета“, а през 2019 г. става „Личност на годината“ в категория „Пазител на традицията“. През 2023 г. получава Кристално огърлие от БСМТД; Значка „Златен Век“ на Министерство на Културата; „Почетен знак“ на Президента на Република България и наградата „Маестро” – Велико Търново, България (2024).

„Новите гласове на Дъблин“

„Новите гласове на Дъблин“ (или „Ню Дъблин войсес“) е ирландски камерен хор, основан от Бърни Шерлок – диригент и носител на международни награди. Известни със своята иновативна и вълнуваща програма, хорът се концентрира върху работата с музика от съвременни композитори. С над 80 световни премиери, „Новите гласове на Дъблин“ се стремят да популяризират ирландската хорова музика както в Ирландия, така и по целия свят и да запознаят ирландската публика с чуждестранни композиции.

Хорът има множество награди от конкурси във Франция, Италия, Унгария, Германия, Финландия, Белгия, Испания, Англия, Северна Ирландия, Словения, Латвия и Уелс. През 2023 г. хорът завоюва първо място в категория „Смесени хорове“, както и Специалната награда за програма и изпълнение на съвременна музика в Арецо, Италия. Други постижения на хора: първа награда на Международния хоров фестивал „Дери“ през 2019 г; първа награда за смесени хорове на Международния хоров конкурс „Бела Барток“ в Унгария през 2018г.; Голямата награда на Международния хоров конкурс „Балтик сий“ в Латвия през 2017 г.; първа награда в Корк – 2015 г. и Голямата награда в Арецо през 2013 г., Маасмехелен, Белгия – 2011 г. и на Международния хоров конкурс в Будапеща през 2009 г.

Бърни Шерлок е изявена хорова диригентка. Основателка е на камерния хор „Новите гласове на Дъблин“ и артистичен директор на Ирландския младежки хор. Тя е и гост-диригент на Ирландския камерен хор и бивш диригент на ЕвроХор. Печели награди като диригент на конкурси във Финландия, Германия, Унгария, Белгия, Италия, Словения, Уелс и Ирландия. Води уъркшопове, журира диригентски и хорови конкурси из Европа, САЩ, Канада и Китай. 25-годишният ѝ стаж в работата с оратории е предимно в Хоровото общество в Тринити колидж, Дъблин и в Хорово общество „Кълуик“.

Бърни е част от основателите на Световната мрежа за хорови диригенти и е представлява Ирландия на Световния хоров съвет. Преподава в Дъблинската консерватория, където е и директор на магистърската програма по хорово дирижиране и дирижира за университетския камерен хор. След като завършва музикална специалност в Тринити колидж, Дъблин, 2 години учи дирижиране в Унгария, а после завършва магистърска и докторска степен в Дъблин. В продължение на 12 години е артистичен директор на Международното лятно училище по хорово дирижиране в Университета в Лимерик.

Университетски католически хор “Унпар“

Университетски католически хор „Унпар“ е създаден през 1962 г. от Авип Приатна Сугихарто и под негово ръководство печели множество награди, както на местно, така и на международно ниво. Днес „Унпар“ е група, чието качество е пример за развитието на хоровото изкуство в Индонезия. Хорът играе ключова роля в разпространението на хоровата музика в Индонезия. Печелил е призови места от различни хорови конкурси в страната и чужбина: второ място на III Международен хоров конкурс „Балтик сий“ в Юрмала, Латвия и награда за най-добър диригент за Иван Хойан; второ място в категория „Полифония“, трето място в категория „Хабанера“ и награда „Премио Франсиско Валехос“ на LXII Международен хоров конкурс „Хабанера и полифония“ в Торевиха, Испания; първо място в категория „Смесени хорове“ и награда за най-добра интерпретация на песента „Глория Патри“ от Буди Сусанто Йоханес на LI Международен хоров конкурс „Castle of Porcia“ в Шпитал, Австрия; второ място в категория „Старинна музика“ на LXI Международен полифоничен конкурс „Гуидо д‘Арецо“; трето място в категория „Свободна програма“ на Florilège Vocal de Tours в Тур, Франция; първо място в категория „Фолклор“ и второ място в категория „Смесени хорове“ на Llangollen International Musical Eisteddfod в Ланголен, Англия; второ място в категория „Фолклор“ и трето място в категория „Църковна музика“ на Международния конкурс за хорово пеене в Шпитал, Австрия и други.

Ега О. Азаря започва музикалното си обучение като пианист. По-късно, като студент по архитектура в Парахянганския католически университет (УНПАР), учи и класическо пеене в класа на Иван Йохан, Доди Соетанто и Доркас Соенарьо. Като член на Университетския католически хор “Унпар“, Ега участва в множество фестивали и конкурси в различни европейски държави, под ръководството на Авип Приатна, Паулус Йоедианто и Иван Йохан. Като солист (бас баритон) Ега работи с оркестър „Канкордия“ и Филхармоничния оркестър на Джакарта. От 2013 г. преподава класическо пеене в Musicasa Sanggar and Studio в Джакарта.

През 2016 г. участва в Международния майсторски клас за хорово дирижиране в Дебрецен, Унгария с Питър Бродбент (Англия) и Мате Жабо Сипос (Унгария). Изучава хорово и оркестрово дирижиране с Буди Утомо Прабово и Стоян Курет (Словения). Участва и в интензивните уъркшопове на Марк Антъни Карпио (Филипините), Джонатан Веласко (Филипините) и Бенгт Олен (Швеция). До 2019 г. е активен преподавател в Университетския католически хор „Унпар“. С Университетския хор на Тараманагара, печели златен медал на Международния хоров фестивал в Бали през 2013 г. С хор The Archipelago Singers, печели първи места в Испания (Кантонигрос и Торевиеха, 2014 г.), Филипините (2015 г.), България (2016 г.). През 2019 г. хорът печели Голямата награда на Хоровия конкурс в Бусан, Южна Корея, а Ега наградата за най-добър диригент. През 2023 г. печели трето място в две категории на Международния конкурс в Арецо, Италия.

„Лудите певци“

„Лудите певци“ (The Mad Singers) е младежки камерен хор от Хонконг, който подкрепя млади хорови ентусиасти като разширява техните хоризонти чрез участието им в международни хорови събития и обмени. От създаването си през 2021 г. хорът активно участва в множество международни хорови събития във Финландия, Хонконг, Индонезия, Италия и Тайван. Най-скорошното му постижение е от Междунардония хоров конкурс в Тайпей, където печели Голямата награда през 2023 г. Стремежът на Хора към музикално съвършенство му печели и покани за престижни международни конкурси като Световния хоров шампионат в Римини, Италия през 2024 г. и Хоровия конкурс в Толоса, свързан с Голямата награда на Европа за хорово пеене.

Чи Хин Дани Лу е млад хоров музикант и диригент от Хонконг, който участва в изпълнения както на местно ниво, така и по света в държави от Америка, Африка, Азия и Европа. Започва своето вокално обучение с Детския хор на Хонконг и се учи от Кейлъб Лу. На 17 получава награда за Вокално соло за мъжки глас на името на г-жа Барбара Фей. През 2018 г. е избран за председател на международно признатия Хор на Епархийското мъжко училище, който печели много награди на Световните хорови игри през 2018 г. в Тсване, Южна Африка. Под менторството на Феликс Шуен, Чи Хин Дани започва да ръководи хорови и инструментални ансамбли.

Той е съосновател и диригент на The Mad Singers. Под негово ръководство, хорът печели множество награди на международни конкурси като Международния хоров конкурс в Тайпей, Международния хоров фестивал „Пенабур“, Световния хоров фестивал, Международния хоров фестивал „Леонардо да Винчи“ и Конкурса „JSFEST”.

Кристиен Уонг е изгряващ млад диригент в Хонконг. Като съосновател на The Mad Singers дирижира хора на Международния хоров конкурс в Тайпей през 2023 г. където получава Наградата за най-добър диригент, а хорът печели 4 златни отличия и Голямата награда. Така, хорът достига и Световния хоров шампионат в Римини, Италия. Като носител на титлата  „Най-добър диригент“ Кристиен е поканен и на IV Международен конкурс за хорови диригенти „Романо Гандолфи“, който ще се проведе през 2025 г. Заедно с хора печели и първи награди на Световния хоров фестивал през 2022 г., Международния хоров фестивал „Пенабур“ и Конкурса “JSFest”.

Като вокалист получава титлата „Най-добър мъжки солист“ на Международния хоров фестивал „Леонардо да Винчи“ през 2021 г. Изпълнява „Страстите на Св. Йоан“, продуцирано от „СингФест“, Хонконг, към фестивала “New Vision Arts” и изпълнява ролята на Гаврош в продукцията на „Клетниците“ на Младежкия хор на Хонконг.

Младежки хор „Камер…“

„Камер…“ е латвийски смесен хор от Рига. Основан е през 1990 г. от Марис Сирмаис, а от 2022 г. е ръководен от артистичния директор Юргис Кабулис и втори диригент Патрикс Карлис Степе. Носител на множество национални и международни награди, „Камер…“ е първият и по настоящем единствен хор в света, който е спечелил Голямата награда на Европа за хорово пеене цели три пъти (през 2004 г, 2013 г и 2019 г.) Хорът се представя на световни сцени и работи с известни композитори, музиканти и оркестри. През годините „Камер…“ изпълнява музикални програми специално подбрани за хора и участва не само в концерти, но и в различни артистични проекти като хорови фестивали, концертни изложения, мюзикъли, документални филми, аудио-визуални пърформанси и театрални постановки. Стилът на хор „Камер…“ представлява едновременно пълното емоционално потъване в музиката и най-стриктните критерии за качество на вокалното изпълнение.

Юргис Кабулис, роден 1992 г., е артистичен директор и главен диригент на Младежки хор „Камер…“, артистичен директор и на Училищния смесен хор към Катедралата в Рига, както и директор на диригентския отдел и диригент на Камерния хор „Аве Сол“ в Рига. Завършва бакалавърска и магистърска степен по хорово дирижиране в Латвийската музикална академия „Язепс Витолс“ под ръководството на Андрис Веисманис и Каспарс Адамсонс. Юргис е притежател на награди и високи отличия в V Международен конкурс за хорови диригенти „Язепс Витолс“ през 2014 г, Международен конкурс за хорови диригенти „Юпзас Науялис“ през 2017 г. и е полуфиналист за престижната награда „Ерик Ериксон“ през 2021 г. През 2019 г., заедно с Училищния смесен хор към Катедралата в Рига записва „АЕТЕРНУМ“ – албум с хорова музика от Янчевскис под престижния британски музикален лейбъл Хайпиръин Рекърдс. През 2021 г. Юргис Кабулис печели Голямата музикална награда на Латвия за най-добър концерт на годината – “Амао Оми”.

Младежки смесен хор “Емил Комел“

Младежкият смесен хор „Емил Комел“ представлява най-развитата хорова група в учебната програма на Словенския музикално-образователен център „Емил Комел“ в Гориция, Италия. От 2013 г. диригент на хора е Давид Бандел, с чиято подкрепа хорът печели множество награди на различни национални и международни конкурси. Някои по-важни постижения включват: първа награда на Националния полифоничен конкурс в Арецо през 2018 г., отлично представяне на следващия Международен полифоничен конкурс в Арецо през 2019 г., първа награда в Националния конкурс „Canto oltre la paura“ през 2020 г., златен медал, споделено трето място и две специални награди на Словенския национален конкурс „Нашата песен“ в Марибор през 2022 г. Хорът се изявява често и с оркестър. Изпълнява класически композиции като „Глория“ на Вивалди, „Магнификат“ на Бах и „Сутрешна литургия“ на Ола Йейло. Има два записани диска, участва в майсторски класове с известни експерти (Стивън Конъли, Стоян Курет, Петра Граси и др.), изпълнява с изявени солисти и има много премиерни представяния на съвременни композитори (Тадея Вулк, Патрик Кваджиато, Хилари Лавренчич, Роберто Брисото, Андрей Макор).

Давид Бандел учи пиано и виола в Словенския музикално-образователен център „Емил Комел“ в Гориция, Италия и завършва докторантура по сравнително литературознание в Люблянския университет. Учи хорово дирижиране с Хилари Лавренчич и Уолтър Ло Нигро и се развива благодарение на учители като Вернер Пфав, Стоян Курет, Маркус Детербек, Амброж Чопи, Алесандро Киршнер, Нина Компаре и „Вочес 8“. Като самоук на органа, той надгражда знанията си с помощта на Маестро Марко Колела и става главен органист в Църква „Свети Йоан Кръстител“ в Гориция. От 2013 г. е диригент на Младежкия хор на Гориция „Емил Комел“, с който се прочува на националните и международните сцени. Редовен член на жури в хорови конкурси, води работилници за младежки хорове и дирижира оркестри като „Арс Ателие“ и струнен оркестър „Нова“. Има публикувани няколко стихосбирки и литературни есета и е учител по литература в Гимназия „Трубар Грегорчич“ в Гориция като преподава на словенски.