УЧАСТНИЦИ 2025
Raffles Singers

Raffles Singers е основан през 2001 г., когато завършилите певци, носители на наградата „Хор на годината“ (1999 г.), се събират в концертна зала „Виктория“. Още с първия си концерт Raffles Singers става водещ хор в Сингапур и събира хористи от най-добрите училищни хорове, както и изявени хорови диригенти и музикални педагози.
Под ръководството на То Бан Шенг, Raffles Singers печелят множество награди в цяла Европа. Хорът е носител на Голямите награда на 3. Международен хоров фестивал и конкурс „Коперник“ в Торун през 2015 г., 12. Международен хоров фестивал в Братислава и 2. Международен хоров празник и конкурс в Залцбург през 2019 г. Първият сингапурски хор от 20 години, включен в 11. Световен симпозиум за хорова музика в Барселона през 2017. Високи отличия на конкурси в Оломоуц през 2006 г., в Прага (2008 г.) и в Линц (2023 г.)
Вече с 25-годишна история, хорът продължава да се стреми към съвършенство и да впечатлява местната и международната публика със своето уникално звучене и програма.
То Бан Шенг е артистичен директор, диригент, композитор, редактор и вокален педагог. Той е активен член на хоровия свят. Канен е като диригент, жури и преподавател в над 25 страни.
Като самоук музикант, бивш учител по физика, успява да придобие две магистърски степени по хорово дирижиране и глас от САЩ. Оттогава е виден диригент с над 70 златни и 8 големи награди, множествено отличия от жури и 7 награди за диригент. В страната си, хоровете му печелят „Хор на годината“ няколко поредни години. Гордее се с възмжоността да дирижира на живо излъчване 800 хористи от Смесения хор за националния ден. Получава награда за млад артист и е почетен член на Асоциацията на хоровите диригенти в Сингапур.
Основава “Resonance of Singapore”, първата дарителска организация, ръководена от певците в хора. По настоящем е артистичен директор на Международния хоров фестивал “Orientale Concentus” и е редактор на собствена хорова поредица към „Earthsong” в САЩ. Пише и за Международния хоров бюлетин. През 2010 г. е издадена автобиографията му “The Accidental Conductor”.

Hots Abesbatza

Hots Abesbatza е създаден през септември 2016 г, под ръководството на Айтор Биайн Бидарте. По настоящем хорът се състои от 40 жени от Оняти и съседните градове, с участието на пианиста Амая Сипитрия. Хорът, заедно с училище “Ganbara Kantu”, хор “Ganbara Abesbatza” и оркестър “Aequus” сформират организация “Ganbara Faktoria”.
От началото на своята история, хорът участва в събития подпомагащи различни социални проблеми чрез музиката. “Oroimenean” (пърформанс и запис на CD) – продукция, занимаваща се с темата за болестта на Алцхаймер, “Amalurra” – представление с фокус върху елементите земя, вода, огън и въздух, животните, гората, нощта и др, “Gaueko andreak” – представление на тема баска митология, “Gaixorik nago, eta zer?“ – представление за хор, пиано и мултимедия на тема ракът от гледната точка на болния; ежегодно по случай 8. март и Международния ден на жената хорът организира различни събития, на които се представят произведенията и историите на видни жени композитори.
Hots Abesbatza подкрепят и създаването на баски композиции. Примери за такива са произведенията на Юнкал Гуереро, Ева Угалде и Йосу Елбердин, които са писани по повод някои от гореизброените продукции.
Хорът печели различни призови места и награди oт престижни международни и национални конкурси: 55. “Certamen de la Canción Marinera” в Сан Висенте през 2024 г, където завоюват трето място, 71. Международен полифоничен конкурс „Гуидо д‘Арецо“ в Италия с първа награда в категорията си и 49. “Certamen Coral de Ejea de los Caballeros” в Сарагоса, Испания с трета награда и награда на публиката.
Айтор Биайн Бидарте учи в Музикалното училище в Оняти, Испания, където развива певческите си умения и усвоява кларинета и саксофона. По-късно завършва компютърно инженерство в Университета на Мондрагон и завършва вокалното си обучение в Училище за музика „Хесус Гуриди“ във Витория-Гастейс. Завършва хорово, оркестрово дирижиране и педагогика във Висшето училище за музика на страната на баските „Музикене“. Придобива магистърска степен по музикално проучване в Международния университет на Ла Риоха, където се обучава и по културен мениджмънт. В момента учи музикология и взема участие в курсовете по дирижиране на Хоровата асоциация в Страната на баските.
Диригент е на Университетския хор на Страната на баските, “Orfeón of Bergara”, “Oñatiko Ganbara Abesbatza”, “Hots Abesbatza” и училищен хор “Ganbara Kantu”, с които взима участие в много национални и европейски турнета, както и в най-престижните концертни зали на Страната на баските и извън нея. По-забележими постижения са „Най-добър диригент“ от май 2017 г. на Международния хоров конкурс “Florilège Vocal” в Тур, Франция и от август 2015 г. на Международния хоров конкурс „Гуидо д‘Арецо“ в Италия. Дирижира и редактира 5 записа на дискове и публикува над 30 хорови произведения на различни композитори. Редовно води уъркшопове и семинари. Помощник-диригент на Хора към катедралата Витория-Гастейс с диригент Карлос Мена. Диригент е на Oñati Wind Band и симфоничен оркестър “Aequus Ensemble” . Между 2019 и 2021 г. е ръководител на хор “Euskal Herriko Gazte” с Базилио Астулез. От 2024 г. е професор по дирижиране в училище “ZUZENDARI”.

Детски хор „Lautitia“

Детският хор, част от Основно училище „Св. Ефрем“ в Дебрецен, Унгария, е основан през 1959 г., а през 2006 г. става Детски хор “Lautitia”, когато Йожеф Немеш започва работа в училището. От основаването си, хорът участва в унгарски и международни хорови конкурси и фестивали. Участват в “Kodály Filharmónia” в Дебрецен, пеят в Театър „Чоконай“ и в Гръцката католическа църква. През 2018 г. участват на 15. Международен хоров конкурс “Concorso Corale” в Италия, където печелят в своята категория и се състезават за Голямата награда. През 2019 г. участват в 67. Международен полифоничен конкурс „Гуидо д‘Арецо“, където получават първа награда в категория „Съвременна музика“ и се състезават за Голямата награда на конкурса. След пандемията, първо предизвикателство за тях се явява през 2022 г. в Гориция, където взимат 2 трети награди. Следващата година, през 2023 г., печелят не само в своята категория, но и Голямата награда в Залцбург. Печелят първа награда в категория „Детски хорове“ и през 2024 г. на Международния хоров конкурс “Concorso Corale” в Италия. Освен тези резултати, най-важното за хора са сплотеността и подкрепата между членовете на хоровото семейство на “Lautitia”, докато преодоляват предизвикателства и творят заедно.
Йожеф Немеш е роден през 1983 г. и се занимава с музика от ранна детска възраст. Дирижира детския хор от 2007 г, като преди това е хорист. След като основава другите два хора, Смесен младежки хор “Lautitia” и Камерен хор “Lautitia”, работи отдадено в името на това да представя цветния културен живот на Дебрецен, както и Гръцката католическа църква и нейните морални принципи. С хористите работи по метода на Золтан Кодали и цели да предаде емоцията от хоровото пеене по време на участията си, както и да сподели прекрасни преживявания с хористите си. Музикалното и педагогическото му образование е затвърдено с няколко международни диригентски награди. Печели награди на “Artisjus”, “Bonis Bona”, “Saint Gerald” и получава високо отличие за преподаватели в Дебрецен. Член на международното жури във Варна и Гориция през 2017 г. От 2024 г. е директор на Международния хоров конкурс „Бела Барток“, но за него най-важно и ценно си остава стабилната общност, която подкрепя не само хористите му, но и самия него.

Хор „Gratia“

Хор “Gratia” е официалният студентски хор на Католически университет „Сугияпраната“ в Семаранг, Индонезия, основан през 1991 г. Повечето хористи са студенти от по-главните факултети в университета. Хор “Gratia” активно участва в университетски събития като церемонии по завършване, меси в храма и други празници и годишнини. Хорът има изградена висока репутация в национални и международни хорови събития. През годините хорът получава множество награди: 1-во място, златен медал в категория Женски хор, 1-во място, златен медал в категория Фолклор, 2-ро място, златен медал в категория млад хор, Специална награда за най-добър диригент и финалист за Голямата награда от Международния хоров фестивал Praga Cantat 2019 (Чехия); златен медал в категория Фолклор, златен медал в категория Еднородни хорове, златен медал в категория Musica Sacra, финалист на Голямата награда от Международния хоров фестивал Canta Al Mar (Испания); златен диплом в категорията Камерни хорове и вокални ансамбли, златен диплом в категорията Смесени хорове, златен диплом в категорията Фолклор, финалист на Гран При от Международния хоров фестивал „Гласове за мир“ 2023 (Италия) и много други. Едни от най-новите постижения са „Най-ярко присъствие“, „Награда на публиката“, „Специална награда за популяризиране на латвийска музика“ и второ място в 6. Международен хоров конкурс „Балтик сий“ – 2023 г. в Юрмала, Латвия.
Алфонсо Виратма е самоук вокален педагог, минал през вокално и диригентско обучение при Анинг Катамси и Авип Приатна в “Resonanz Music”, Джакарта. Участвал е в уъркшопове на Джонатан Веласко (Филипините), Кристиян Грасес (Маями) и Буди Сусанто Йоханес (Джакарта), както и в симпозиуми и мастъркласове на проф. Анде де Куадрос (Бостън, САЩ), Стела Чоу (Сингапур), Марк Антони (Филипините), Стейси Гибс (САЩ), Пол Феникс (Великобритания), Били Кристанто (Индонезия), Анна Табита Абеледа (Филипините) и Андре Кларк (САЩ).
По настоящем води хорове в различни училища и университети в Семеранг и Лампунг и често е канен за гост на хорови уъркшопове и за жури на различни конкурси. Печелил е множество индивидуални награди за диригентското си майсторство като: изключителен диригент на „Asia Cantate International Choir Competition“ в Хонг Конг, 2018 г., най-добър диригент на международния хоров фестивал Rhapsody в Джакарта, 2019 г., изключителен диригент на Международен хоров конкурс и фестивал „Praga Cantat“ в Прага, Чехия, 2019 г. и други.
Артистичен директор е на хоровите фестивали Soegijapranata, Unika Soegijapranata Semarang и хоровия фестивал Fransiskus Bandar Lampung, SMA Fransiskus Bandar Lampung. Дирижира различни хорови формации като: хор Domsav, хор Semarang, хор Soegijapranata, Университетски студентски хор, хор Gratia и други с които печели много национални и международни отличия.

Женски камерен хор „MUUSAD“

Женски камерен хор “Muusad”, основан през 2019 г. в Талин, Естония към Хорово училище „Мусамари“ събира певци, които се изявяват на сцена от ранна детска възраст, заедно с диригентката Оде Пюрг.
Репертоарът на хора покрива романтически хорови произведения и съвременна естонска музика. “Muusad” работи с най-важните културни институции в Естония като “Eesti Kontsert”, Талинска музикална седмица и Естонската академия за музика и театър. Хорът печели първо място в категория еднородни хорове на Международния хоров конкурс в Талин през 2023 г., второ място на Естонския фестивал за камерни хорове и трето място на Хоровия конкурс „Балтик сий“. По-значими участия: “Lauliku kroonimine”, 5-годишно юбилейно представяне с меса на Моцарт, песни на Вельо Тормис и участието на Талинския международен младежки оркестър; концерт за Брамс, който показва страстта на хора към романтизма. Значимо постижение за хора е и изпълнението на „Стабат матер“ от Антонин Дворжак с Естонския национален мъжки хор и Естонския национален симфоничен оркестър – два от най-изявените професионални състави в страната.
Оде Пюрг (родена 1999 г.) е естонски диригент с магистърска степен от Естонската академия за музика и театър. Учи и в Консерватория „Бенедето Марчело“ във Венеция и усъвършенства уменията си в мастъркласове на д-р Золтан Пад, Пааво Йарви, Георг Грюн и Ристо Йоост.
Като артистичен директор оглавява продукции като “Tasakaal”, абсолвентския си концерт, в който изпълнява “Friede auf Erden” на Шьонберг и „Меса за двоен хор“ на Франк Мартин, “Lauliku kroonimine”, 5. годишнина на хор “Muusad” с оркестър, солисти и фолклорни танцьори. Дирижира на Музикален фестивал “Harjumaa”, престижно регионално хорово събитие през 2024 г. и ще дебютира на Естонския музикален фестивал през 2025 г. Артистичен директор на Годишните награди на Естонската хорова асоциация през 2022 г. Главен диригент на Смесените хорове HUIK! и Vikerlased, както и на Женски камерен хор “Muusad”.
С хоровете си Пюрг печели 6 международни награди, трето място на Конкурса за млад диригент в Естония през 2024 г. и награда за млад диригент в Естония през 2022 г.

Jazzberry Tunes

Jazzberry Tunes е основан през 2014 от студенти и възпитаници на Близкоизточния технически университет и е воден от Игит Дениз и Мустафа Чаглаян Дурмаз. Хорът е отдаден на иновациите, изпълнява джазови и съвременни произведения на 14 езика, като демонстрира турското полифонично хорово наследство. Мисията им е да разширят границите на музиката със своя подход към хоровото пеене.
Jazzberry Tunes имат изяви из цяла Турция, както и по света, където са признати от големи фестивали и конкурси. През 2019 г. представят Турция на фестивала “Les Choralies” във Франция. През 2022 г., участват на събитието “Leading Voices” в Нидерландия, организирано от Европейската хорова асоциация. През 2023 г. са избрани от Международната федерация за хорова музика да участват в Световния симпозиум за хорова музика в Истанбул. През 2024 г. пеят в Саграда Фамилия, Монтсерат и Санта Мария дел Пи, като част от 59. Международен хоров фестивал в Барселона и работят с хоровия педагог Бет Гибс.
Йигит Дениз е диригент и артистичен директор на хор Jazzberry Tunes. Роден е през 1990 г. в Ескишехир, Турция. Заедно с обучението си по машинно инженерство в Близкоизточния технически университет, той участва в класа по джаз на Йилдъз Ибрахимова и пее в университетския хор.
През 2014 г. основава Jazzberry Tunes със своите съученици от класа по джаз и дирижира хора от самото начало. Включва се в уъркшопове по хорово дирижиране, водени от Денес Шабо и Регис Харкуел и се обучава за вокален педагог при Арда Доган. Участва в проекти като “Lemur Sanat”, водещата турска непрофесионална музикално-театрална група, като там е режисьор, оркестров диригент и артист.
От 2020 г. е част от борда на Хоровата културна асоциация, а от 2024 г. на Европейската хорова асоциация. Активно работи за разширяването на хоровата култура и разпространяването на хорова музика в Турция.

Вокален ансамбъл „Vox Cordis“

Вокален ансамбъл “Vox Cordis” е основан през 1997 г. с ръководител маестро Лоренцо Донати. Считан е за един от най-добрите италиански хорове, поради множеството си награди от хорови конкурси и качеството на културните инициативи, в които се включва. Хорът е участвал в над 1000 концерта в Италия и Европа и е работил с изявени музиканти и артисти като Питър Бродбент, оркестър „Camerata di Prato”, Николе Корти, Луис де Пабло, Бурак Онур Ердем, Роберто Фабричиани, София Гиолдаси, Гари Граден, Урша Ла, оркестър “Citta di Grosseto”, „OrtAttack”, Рагнар Размусен, Валерио Саникандро и много други.
“Vox Cordis” печели награди от множество национални и международни хорови конкурси: трета награда в Арецо през 1998 г., специални награди в Гориция през 1999 и 2003 г., първо място в Сенлис през 2004 г., първа награда и гранд при на “Efrem Casagrande” във Витория-Венето през 2003 г., втора и трета награда в Монтрьо през 2010 г., първо място в Кантонигрос през 2011 г., второ място и специални награди на Florilege Vocal в Тур през 2013 г, второ и трето място в Монтрьо през 2014 и в Римини през 2016 г.
“Vox Cordis” организира и Хоров фестивал “Diventinventi”, Националният конкурс за хорови диригенти “Le mani in suono” и Международния конкурс за хорови диригенти “Magister Inside”, събитието “Festa della Voce” и много други културни дейности. Заедно с други вокални състави, “Vox Cordis” записва множество CD-та от грегориански песнопения до съвременни произведения.
Композитор, диригент и виолист. Лоренцо Донати завършва музикалното си образование в Академия “Chigiana di Siena” и Accademia di Francia. Учи композиция при Паскал Дусапин, Енио Мориконе, Росарио Мириглиано, Романо Пецати, Камило Тони и Ацио Корги и дирижиране при Риналдо Алесандрини, Рене Клемнчик, Отавио Дантоне, Диего Фасолис, Роберто Габиани, Гари Граден, Карл Хогсет и Петер Нойман.
Работи с хорове и организации като “Grex Vocalis” в Осло, Филипинските мадригални певци, Камерен хор “St. Jacobs” и организации като “Maggio Musicale Fiorentino” и Международния фестивал “Фано“. Дирижира значими хорови проекти като: ЕвроХор (2016, 2017 г.), Турския държавен хор и Словенския филхармоничен хор. Работи с известни оркестри и музиканти.
Ръкодовител е на Insieme Vocale Vox Cordis (от 1997 г.), UT Insieme Vocale-Consonante (от 2014 г.), Младежкия хор на Италия (2011-2015 г.), Вокален ансамбъл “Hesperimenta” (1996-2011 г.), диригент на професионалния хор Coro della Cattedrale di Siena Guido Chigi Saracini. Професор е в Консерваторията „Benedetto Marcello“ във Венеция, преподавател в Лятна академия “Chigiana” и в Италианската хорова академия.
Печелил първи и специални награди в много нациоанални и международни конкурси като тези в Арецо, Кантонигрос, Гориция, Монтрьо, Сенлис, Тур, и други. През 2016 г., заедно с ансамбъл “UT”, печели Голямата награда на Европа за хорово пеене във Варна, България. Носител е и на множество първи награди от различни международни конкурси за композиране.

Университетски академичен хор „Адам Мицкевич“

Университетски академичен хор „Адам Мицкевич“ поддържа хоровата традиция на Великополския регион от почти 60 години. Хорът е основан през 1966 г. в Познан, град с дълга история, която събира съвременното изкуство с традиционалната полска хорова музика. Благодарение на музикалните театри и фестивали, Познан става познат като „градът на хоровете“. Съставен е от съмишленици с различни истории, които споделят своята страст, умение и готовност за пеене. През последните 20 години, ансамбалът се изявява на различни престижни сцени по целия свят – във Ватикана през 2001 г., във Вашингтон и Ню Йорк, САЩ, в базиликата „Света Богородица“ в Монтреал през 2002 г., в Haus des Rundfunks в Берлин през 2003 г., Националната концертна зала в Тайпей през 2005 г., в Токио и Берлинската катедрала през 2006 г., Катедрала ‚Св. Патрик“ в Ню Йорк през 2007 г. и фестивал “‘Misiones de Chiquitos’” в Боливия през 2008 и 2010 г.
Хорът се изявява в почти всички европейски страни, както и в САЩ, Еквадор, Виетнам, Канада, Боливия, Китай, Япония и Тайван. Участват и в изяви с известни артисти като Пласидо Доминго, Александра Курзак и Андреа Бочели. Академичният хор запазва богатата полска хорова традиция и има за главна цел диригентът и хористите да носят радост на слушателите си и заедно да споделят страстта си към музиката.
Беата Биелска – диригент, вокален педагог и вокалист. Освен, че е завършила музикално образование в Музикалната академия „Игнаци Ян Падеревски“ в Познан в класа на проф. Магдалена Вдовицка-Мацкевич, тя е и възпитаник на Държавно музикално училище „Фредерик Шопен“ в Олщин, където изучава чело при проф. Йозеф Барковски. Въпреки участието си в множество различни музикални проекти, най-голямата ѝ страст си остава хоровата музика. Основава своя първи вокален ансамбъл в родния си град Олщин само на 14 и го води до началото на следването си в Познан. След преместването си се включва в Университетски академичен хор „Адам Мицкевич“ като хорист и като солист под палката на Ячек Съкулски. От 2010 г. е диригент на хора, като го оформя със своя артистичен поглед и в същото време запазва традициите на състава. Под нейното ръководство, хорът участва в множество проекти – симфонични и акапелни, в които разширява експресивния си потенция и цвета на най-съвършения музикален инструмент: човешкия глас.

Детски хор „Cantus“

Детски хор “Cantus” е основан през 2003 г. от проф. Мариан Строе и се занимава с различни културни събития в Румъния и извън страната, обогатявайки културната дейност на Ръмнику Вълча. Хорът участва в регионални и национални събития, като Националната хорова олимпиада през 2016 и 2017 г., празника по случай деня на Ръмнику Вълча през 2017, събития в Национален музей „Димитри Густи“ в Букурещ през 2020 г. и на “Children’s Comic Opera” през 2022 г. Хорът пее в Сибиу през 2023 г. на една сцена с Националния камерен хор „Марин Константин“ и открива ежегодния концерт на Смесения хор на Ръмнику Вълча „Антим Ивереанул“ същата година.
На международно ниво, хорът участва в проект с хор “Piccoli Cantori” в Торино, Италия през 2003 г. През 2017 г. участва в Международен хоров фестивал „Георге Куку“ в Слатина, а през 2022 г. се изявява на сцената на Берлинската филхармония заедно с още 14 хора.
Хорът печели златен диплом на 16. Хоров конкурс „Chisinau“ през октомври 2023 г, първа награда на Националната олимпиада в Румъния през 2024 г, сребърна и златна награда на Международния хоров конкурс и фестивал в Каламата, Гърция.
Мариан Строе е професор и диригент, роден на 9 април 1977 г. в Браила, Румъния. Завършва Средно училище по изкуства „Хариклея Даркле“ като цигулар и след това става учител по цигулка, а по-късно, след обучението си във Факултета по музика в Букурещ, директор в училището по изкуства в Ръмнику Вълча. През 2003 г. основава Детски хор “Cantus”. Завършва магистърска степен по дирижиране в Музикалния университет в Букурещ и магистърска степен по междукултурен мениджмънт в ЮНЕСКО. Получава свидетелство от Факултета по теология към Университета Овидиус в Констанца. През 2024 г. получава научна степен доктор към Факултета по музика на Университет по изкуства „Джордже Енеску“ в Яш.
От 2009 г. е официален представител на “Interkultur” в Румъния и Молдова. Асистент режисьор на Световните хорови игри в Синсинати (2012 г.), Рига (2014 г.) и Сочи (2016 г.), както и на Европейските хорови игри през 2015 г.
Мариан Строе е артистичен директор на Хоровия конкурс „Арад“ и главен диригент на хор “Euphonia” към филхармония „Йон Думитреско“. Канен е за жури на различни национални и международни конкурси.
